Aktuality

MISTROVSTVÍ EVROPY V TWIRLINGU, ITÁLIE MONTICHIARI, DUBEN 2023

Po mistrovství Evropy v roce 2021 jsme si dali velký závazek. Po skvělém umístění Michaely Jančíkové, kdy vybojovala v rytmickém i povinném sóle 8. místo, jsme chtěli dosáhnout alespoň „malého pódia“. O umístění do 6. místa na Evropské soutěži jsme dlouho snili a víme, že Michaela předpoklady má.

Příprava na mistrovství Evropy byla náročná zejména z časových důvodů. Všichni twirleři se po covidové pouze museli poprat s přípravou na Mistrovství světa, kvalifikační soutěže ve svých státech, přípravou na Pohár národů a do toho i přípravou na velikonoční mistrovství Evropy. Na každou z těchto soutěží se připravuje jiná choreografii a každý twirler a jeho trenér musí s tímto nabitým harmonogramem předem počítat.

Do Itálie jsme ze zamračeného a studeného Česka vyrazili den předem, abychom před náročným soutěžním maratonem nasáli sluneční paprsky. Už od music testu Michaela věděla, že má skvělou formu a soustředila se hlavně na povinné sólo, ve kterém vybojovala v roce 2022 titul mistra ČR.

Mistrovství Evropy se letos účastnilo 11 států, kdy se do každé z disciplíny můžou kvalifikovat 3 nejlepší z dané země. V obou disciplínách, kde Michaela soutěží, se kvalifikovalo 25 soutěžících.

První den Michaelu čekala její slabší disciplína, rytmické sólo. Michaela má choreografii poskládanou od svého zahraničního lektora, bývalého mistra Evropy, Pascala Dumas. Nádhernou sestavu zajela jen s drobnými chybami, povedlo se jí roztleskat celou halu, ale bohužel to k postupu do finálové desítky nestačilo.

Sobota pak byla ve znamení kvalifikačního kola v povinném sóle, kde si Michaela velmi věří. Za léta tréninku si Michaela vysloužila přezdívku „motorová Míša“, kdy má díky skvělé technice neuvěřitelnou rychlost, čistotu a plynulost pohybu hůlky. Její velký handicap jsou vysoké výhozy, které nemá přesně natrénovány díky nevhodným podmínkám pro trénink v ČR, i tak ale předvedla neuvěřitelný výkon, který byl ohodnocen 4. nejvyšším bodovým ohodnocením v její kategorii a vybojovala tak jasný postup do finále.

Michaela si svůj tah na branku a jistotu udržela i do druhého finálového dne, celou sestavu zajela nejlépe, jak mohla a ve výsledku obsadila neuvěřitelné 4. místo na mistrovství Evropy.

Držme pěsti, ať ji bojovný duch neopustí, aby mohla skvěle reprezentovat nejen náš tým, ale i Zlín, rodné Vizovice a potažmo celou Českou republiku.

V létě ji čeká Pohár národů v Liverpoolu, kde chce dokázat, že mezi evropskou elitu patří právem.

Nezbývá nám než poděkovat všem, kteří nám pomáhají. Samozřejmostí je obrovské poděkování Statutárnímu městu Zlín, díky kterému můžeme využívat prostory, ve kterých standardně fungujeme.

Aktuality / Zobrazit celý příspěvek »

Zveme vás na Valašské setkání 2023

Aktuality / Zobrazit celý příspěvek »

Zveme vás na koncert!

Aktuality / Zobrazit celý příspěvek »

Mistrovství světa v twirlingu, Mistrovství ČR v twirlingu

Letní prázdniny se letos pro ty nejlepší české twirlery a twirlerky smrkly do náročných příprav.

V srpnu totiž proběhlo díky Covidu odsunuté Mistrovství světa v twirlingu WFNBTA. Zároveň ale museli všichni twirleři soustředit síly i na plánované Mistrovství ČR, které se uskutečnilo jen 4 týdny po Mistrovství světa.

Celou zimu a jaro tak jedna z nejlepších českých twirlerek, vizovická rodačka Michaela Jančíková, trávila téměř veškerý volný čas v tělocvičně, v létě si dovolila pár dní odpočinku u moře a potom následovala nejtěžší část celých příprav. Zvládnout vrchol loňské sezóny v podobě Mistrovství světa v Holandsku, a přitom si nechat dost sil na začátek sezóny nové, kdy hned v září probíhá Mistrovství ČR.

Mistrovství světa v twirlingu se koná jednou za dva roky, to letošní bylo bohužel o 2 roky posunuto. Po 4 letech čekání se ti nejlepší twirleři setkali v Holandsku a byla to neskutečná podívaná.

Michaela Jančíková je již několik let členkou České národní reprezentace, do Holandska s ní tedy odjelo dalších 8 twirlerů z celé republiky.

Konkurence byla obrovská, zejména twirleři z Kanady, Francie a USA podávají neskutečné výkony a jde vidět, že Česká republika má stále co dohánět.

Nicméně Michaela se nenechala zastrašit. Předvedla své choreografie v disciplíně rytmické sólo a sólo 1 baton. V rytmice Míša obhájila své umístění z minulého MS a uzavírá top 20, v povinném sóle jí o jediný bod unikl postup do finále s skončila tak na neskutečném 11. místě. Z celé české výpravy měla lepší umístění pouze seniorka Eva Beranová, současná nejúspěšnější česká twirlerka, která obsadila 9. místo v seniorské kategorii.

Michaela už od začátku Covidu trénuje sama, v době restrikcí se snažila trénovat online s trenéry z Ameriky, nakonec ale nároky na tento sport rozhodly za ni, a Michaela se téměř 2 roky připravovala sama v pokoji, na dětském hřišti, po uvolnění zákazů v dostupných tělocvičnách. V roce 2022 konečně mohl přijet její choreograf, bývalý Mistr světa, Pascal Dumas. Ten Michaele sestavil rytmické taneční sólo nejen pro Mistrovství světa, ale i pro Mistrovství České republiky. Povinné sólo si pak Michaela skládala sama se svou trenérkou Alenou Krčmářovou.

Po návratu z Holandska si Michaela nemohla dopřát žádný oddych, musela se připravit na Mistrovství ČR, kde bojovala nejen o tituly Mistrů ČR, ale i o postupy na nadcházející Mistrovství Evropy.

A Michaela opět uspěla. Po nepříliš vydařeném prvním kole v sobě našla sílu a finálové kolo v rytmické i povinném sóle předvedla naprosto perfektně.

V rytmickém sóle ji provázel potlesk celou sestavu, hlediště v hale v Hradci Králové křičelo Míšino jméno a ona si to perfektně užívala. Při povinném sóle naopak celé hlediště zíralo v němém úžase a nemohli uvěřit, že lze předvádět tak náročné prvky tak čistě, a přitom tak neskutečně rychle. Na konci sestavy pak potlesk málem zbořil halu a Michaela zaslouženě odcházela s vědomím, že tohle je na medaili.

A bylo. Michaela obhájila titul vicemistra v rytmickém tanečním sóle a poprvé si ve svém sportovním životě užívala hymnu pro mistry ČR, který zaslouženě vybojovala za výkon v povinném sóle.

 

Nezbývá nám než poděkovat všem, kteří nám pomáhají. Samozřejmostí je obrovské poděkování Statutárnímu městu Zlín, městu Vizovice, rodičům a všem, kteří Michaelu nebo twirling samotný podporují. Děkujeme

Aktuality / Zobrazit celý příspěvek »

Holandsko, Kerkrade 2022, mezinárodní soutěž dechových orchestrů

Holandské město Kerkrade je pro hudebníky, zabývající se symfonickou a dechovou hudbou, synonymem prestiže. V Kerkrade se totiž koná vysoce hodnocená světová soutěž, jejíž účastníci jsou organizátory pečlivě vybírání na základě mnoha kritérií. Musíte prokázat nejen kvalitu orchestru díky doloženému portfoliu absolvovaných soutěží, zaslat nahrávky, ale posuzují se i takové detaily, v jakém stavu jsou webové stránky orchestru, jak daný orchestr zvládá propagaci dechové hudby apod.

Zlínské Sdružení dechového orchestru mladých tímto náročným výběrem prošlo, a dostalo tak pozvání k účasti na světové soutěži v Holandsku dne 23.7.2022.Cílem bylo propagovat českou koncertní dechovou hudbu na zahraničních soutěžních pódiích a poměřit své síly s podobnými orchestry nejen z Evropy, ale prakticky z celého světa.

Vytyčeného cíle jsme dosáhli. Od třetího místa dělilo SDOM Zlín pouze 1,5 bodu, což je na amatérský mládežnický orchestr (i když pro tuto soutěž s posilami bývalých členů orchestru) velice dobrý výkon

.Dokázali jsme, že patříme mezi prestižní a kvalitní orchestry a českou koncertní dechovou hudbou reprezentujeme nejen město Zlín, ale potažmo celou Českou republiku.

Tento status si hodláme udržet i v příštích letech.

Žádného z našich úspěchů bychom ale nedosáhli bez neutuchající podpory města Zlína. Zároveň děkujeme Ministerstvu kultury ČR, které nám spolu s městem Zlín umožnilo se mezinárodní soutěže v Holandsku zúčastnit. S pozdravem, Libor Mikl Dirigent orchestru

Aktuality / Zobrazit celý příspěvek »

zobrazit všechny příspěvky »

Loga
Zlín.eu Zlínský kra